Użytkowniku, zapoznaj się z nasza Polityką Prywatności, zgodnie z RODO dowiesz się z niej jakie dane przetwarzamy, kto jest Administratorem Danych i jakie masz prawa. 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności

zamknij

Temat z infolinii: Czy suplementacja jest konieczna?

Temat z infolinii: Czy suplementacja jest konieczna?

Mogłoby się wydawać, że nie jest. Bo w samym założeniu zbilansowanej, zrównoważonej i zróżnicowanej diety, nie powinno być o niej mowy. Przecież w pożywieniu powinniśmy znajdować wszystkie niezbędne składniki odżywcze. To założenie ulega modyfikacji ze względu na czasy, w których żyjemy – XXI wiek.

Globalizacja, intensyfikacja produkcji oraz uprzemysłowienie rolnictwa stwarzają ogromne szanse i zagrożenia. Na pewno na produkcję żywności nie możemy narzekać, w zasadzie mamy do czynienia z nadprodukcją żywności niż z jej niedostatkiem. Z drugiej strony ten postęp powoduje, że produkowana i konsumowana żywność, jest w coraz większym stopniu zanieczyszczona. Intensywne metody uprawy roślin oraz nawożenie i ochrona zarówno roślin jak i gleby przyczynia się do zmian zawartości witamin i składników mineralnych w owocach i warzywach.  

Drastyczne spadki zawartości minerałów i witamin w owocach i warzywach na przestrzeni lat widzimy w badaniach. Gleba zubożona w składniki odżywcze przekłada się na plony o niskich ich zawartościach. A to w efekcie trafia na nasz stół.

Duża skala produkcji przekłada się na jakość (smak, zapach) produktów. Produkty te pochodzą z różnych regionów świata, a pora roku nie wpływa na ich spożywanie. Dziś jedzenie przemierza tysiące kilometrów zanim do nas trafi. Kiedy do nas trafi, może mieć już dobrych kilka tygodni. To nasuwa kolejne pytanie, jaka jest faktyczna wartość odżywcza tego pożywienia?
Dlatego warto wybierać produkty, które nie są produkowane na masową skalę. Te od lokalnych rolników, do których mamy zaufanie.

W uzupełnieniu diety w witaminy i minerały warto sięgać po sprawdzone, przebadane suplementy. Skład takiego produktu powinien być skomponowany w taki sposób, aby dostarczał optymalną dawkę składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Otoczenie (zwane bazą), w którym znajdują się poszczególne witaminy i minerały też jest istotne. Świetne działanie mają te, które zawierają składniki ziołowe, bioflawonoidy itp. Są one naturalnym środowiskiem aktywizującym wchłanianie się witamin i minerałów. Ważna jest także postać suplementów – produkty w postaci płynnej są skuteczniejsze i odznaczają się lepszym wchłanianiem niż te w postaci stałej (tabletki). Postać płynna sprawia, że dane składniki szybciej docierają do miejsc przeznaczenia: tkanek, mięśni, kości, itd. Kwestia, w czym przechowywane są takie suplementy, też ma znaczenie. Te przechowywane w tworzywach sztucznych są zdecydowanie niepożądane. Sięgać należy po produkty w szklanych, nieprzepuszczających promieni słonecznych butelkach.

Poprawa metabolizmu, odżywienie komórek, wzmocnienie kondycji psychicznej i fizycznej to jedne z przykładów prozdrowotnego działania dobrze dobranego produktu. Natomiast niedobór witamin i minerałów może skutkować przewlekłym niedożywieniem, zmęczeniem i brakiem energii, podwyższeniem ryzyka zachorowania na raka, chorobami układu krążenia, chorobami przewlekłymi i zwyrodnieniowymi, wzrostem szkodliwego wpływu wolnych rodników niszczących komórki, osłabieniem układu odpornościowego, spowolnieniem metabolizmu i rozwój wielu innych.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, należy stwierdzić, że nawet przy zróżnicowanej diecie organizm nie otrzymuje niezbędnych ilości substancji odżywczych. Zatem suplementacja nie jest konieczna, ale jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno dorosłego człowieka jak i dzieci.

Oczywiście należy pamiętać, że suplementacja to indywidualny program. W obliczu specyficznych indywidualności znajdują się też te wspólne, niezbędne i zalecane dla każdego! O tym innym razem.

Katarzyna Gryga
Dietetyk, promotor zdrowego i ekologicznego stylu życia. Prowadzi infolinię Akuna.

Powiązane posty: