Cukrowy detoks

Cukrowy detoks

Niektórzy tłumaczą sobie jedzenie łakoci i smakołyków, stwierdzeniem że „raz nie znaczy zawsze” i pozwalają sobie na słodkie grzeszki. I pewnie nie ma w tym nic złego, ale… problem dotyczy tego, że najczęściej nie chodzi o sporadyczne „raz na jakiś czas”, a jedzenie słodkości codziennie.

Można to zaobserwować w codziennym pożywieniu wielu osób. Statystyki są tutaj bezwzględne i informują, że większość ludzi codziennie pozwala sobie na soki owocowe, drożdżowe bułeczki, ciasta, napoje gazowane czy jogurty. Jest w nich bardzo duża ilość cukru! Często nawet w pracy znajdują chwilę na kawę i ciasto. Kawę oczywiście posłodzoną cukrem. Spotkania ze znajomymi, na których chętnie sięgają po przekąski, zawierające cukier. Słodycze przed telewizorem w piątkowe seanse filmowe, pieczone ciasta u cioci na imieninach, torcik na przyjęciu u dziecka, pączki nie tylko w tłusty czwartek, soki owocowe popijane po posiłku i wiele innych wytłumaczeń. Cukier jest obecny wszędzie. Przemysł spożywczy dodaje cukier do ponad 75% wszystkich przetwarzanych produktów. Tak dokładnie - zdecydowana większość przetworzonej żywności zawiera cukier. Nie chodzi tutaj tylko o produkty, o których wiemy, że zawierają cukier, takie jak jogurty, soki, słodycze, płatki śniadaniowe. Ale nawet szynka, wiele rodzajów mięs i chleba zawiera cukier. Z badań wynika, że w niektórych pszennych chlebach na 100 gram (ok. 3 kromki) zawartych może być, aż 26 kostek cukru!

Powiedzenie, że wszystko z umiarem jest tutaj jak najbardziej właściwe. Organizm nie będzie miał żadnego problemu z tym, że od czasu do czasu zjemy coś słodkiego. Jednak nadmierna konsumpcja cukru przyczynia się do osłabienia flory jelitowej, stanów zapalnych, nadwagi i otyłości i wielu innych problemów zdrowotnych.

Należy zacząć patrzeć na cukier jak na przyprawę, a nie główny składnik pożywienia. Cukier nie jest produktem, który jest nam potrzebny na co dzień i to jeszcze w większych ilościach.

Cukier działa jak narkotyk – uzależnia i działa podobnie jak inne używki tj. alkohol, papierosy czy narkotyki. Rodzice często o tym zapominają i myśląc, że robią dobrze – robią dziecku krzywdę i to niemal każdego dnia.

Przykładowo: popularny serek waniliowy (140 gram) zawiera ponad 4 łyżeczki cukru, jogurt owocowy (175ml) nawet 5 łyżeczek cukru, napój gazowany (330ml) 7 łyżeczek cukru i więcej.

Warto o tym pamiętać i czytać etykiety oraz składy produktów. Najlepiej zapamiętać sobie, że łyżeczka cukru to ok. 5 gram. I w taki sposób przeliczać cukier znajdujący się w produktach. Bo kto z nas do szklanki wody wsypałby 5 i więcej łyżeczek cukru i wypił? A dał swojemu dziecku? Chyba mało kto!

Trzeba pamiętać, że dziecko w ciągu jednego dnia może zjeść nie jeden, a więcej serków, wypić jogurt, napój gazowany, a do tego zjeść batona czy ciastko. To wszystko się sumuje i sprawia, że podajemy za dużo cukru, często nieświadomie. Według badań wynika, że organizm potrzebuje około miesiąca, aby odzwyczaić się od uzależnienia od cukru.

Co to oznacza? I jak się do tego zabrać?

 1. zupełnie odstawić cukier
 2. nie szukać w jego zastępstwie innych substancji słodzących
 3. zastosować poniższe wskazówki – wsparcie w „cukrowym detoksie”

Pierwsza faza tego procesu może być ciężka, ale po kilku dniach ochota na cukier stopniowa się zmniejsza. Najczęściej obserwuje się zmienione poczucie smaku. To, co się do tej pory podjadało, wydaje się bardziej przesłodzone niż przedtem.

Można zastosować wsparcie w swoim „cukrowym detoksie”. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, udowodnione jest, że poniższe działania mogą być bardzo pomocne:

 1. Pij zieloną herbatę (AkuWM Zielona Herbata ma bardzo dobry skład)
  - stabilizuje poziom cukru we krwi,
  - posiada właściwości spalające tłuszcz,
  - zmniejsza apetyt i wywołuje uczucie sytości,
  - pobudza przemianę materii i wpływa na redukcję wagi,
  - przeciwdziała zaparciom,
  - przeciwdziała efektowi jo-jo, i co ważne, jest silniejszym antyoksydantem niż witamina C.
 2. Myj zęby pastą ziołową z naturalnymi składnikami (pasta Herba Cura 3 IN ONE)
 3. Zjedz zielone warzywa, cytrusy (np. grejpfrut) lub produkty kiszone – skutecznie powstrzymują ochotę na cukier
 4. Bądź aktywny fizycznie – wyjdź na spacer, pobiegaj, popracuj w ogrodzie, popływaj, poćwicz w domu przy muzyce
 5. Przypomnij sobie, dlaczego to robisz i wytrwaj. Przecież chodzi o Twoje zdrowie i lepsze samopoczucie.

Pamiętaj: unikaj substancji słodzących (na pewno podczas detoksu cukrowego) – pobudzają ochotę na cukier.

Zatem polecam dużo samozaparcia w procesie detoksu cukrowego i oczywiście AkuWM Zieloną Herbatę firmy Akuna, która rewelacyjnie działa i sprawia, że apetyt na jedzenie jest zdecydowanie mniejszy. Wystarczy 15 ml AkuWM zielonej herbaty wlać do filiżanki gorącej wody. Nic prostszego a naprawdę warto.

Katarzyna Gryga

Powiązane posty: