Z greckiego pro bios, oznacza dla życia. Termin „probiotyk” został wprowadzony w 1965 roku przez Lilly oraz Stilwell, określając w ten sposób substancję lub organizm, wpływający na równowagę mikroflory jelitowej. Natomiast w 1989 r. Roy Fuller podkreślił, iż probiotyki muszą być żywymi mikroorganizmami oraz muszą wykazywać korzystny wpływ na zdrowie gospodarza.
I tak zgodnie z definicją FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) oraz WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) probiotyki definiowane są jako: „żywe miikroorganizmy, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”.
Za produkt probiotyczny uznaje się taki, który zawiera odpowiednią ilość żywych, ściśle określonych drobnoustrojów, powodujących zmianę mikroflory w odpowiednich miejscach organizmu gospodarza, tak aby wywierać korzystny wpływ na jego zdrowie. Poprawiać stan zdrowia lub ograniczać ryzyko zachorowania.
Z pojęciem „probiotyku”, związane są nazwy „prebiotyk” i „synbiotyk”.
Prebiotyk to substancja, która jest składnikiem żywności, wpływającym korzystnie na zdrowie człowieka poprzez selektywną stymulację wzrostu jednego lub więcej gatunków bakterii zasiedlających jelito grube człowieka.
Do prebiotyków zaliczyć można błonnik rozpuszczalny, którego źródłem są np. otręby owsiane, owoce (jabłka!), warzywa (marchew), figi, ciecierzyca, siemię lniane, lucerna.
Najkrócej można ująć, że prebiotyk, czyli substancja balastowa stanowi pożywkę wyłącznie dla dobrych bakterii, czyli dla probiotyku. „Złe” bakterie nie potrafią wykorzystywać prebiotyków, albo czerpią z nich tak niewiele, że nie mogą ich wykorzystywać do produkcji jakichkolwiek toksyn. Dlatego, w tej sytuacji „dobre” bakterie są coraz silniejsze i zajmują coraz więcej miejsca. Oczywiście, jest to bardzo pożądane zjawisko.
Prebiotyki wspomagają probiotyki, dzięki czemu w jelitach powstaje mniej toksyn.
Synbiotyk to połączenie probiotyku z prebiotykiem. Kombinacja ta działa na zasadzie synergii.
Probiotyk + prebiotyk = SYNBIOTYK
AKUPRO
Pełna i poprawna nazwa produktu to żywe kultury bakterii oraz fruktooligosacharydy. Zatem probiotykiem są żywe kultury bakterii, których ilość szczepów wynosi 13, a liczba bakterii to minimum 20 miliardów w jednej kapsułce. Natomiast prebiotykiem są fruktooligosacharydy.
Fruktooligosacharydy (FOS) należą do grupy węglowodanów, które nie są rozkładane przez soki żołądkowe. Wiele produktów błonnikowych ma za zadanie udrażniać jelita gwałtownie, natomiast fruktooligosacharydy wspomagają trawienie i przyswajanie składników odżywczych stopniowo przez ściany jelita.
Zatem, łatwo zauważyć, że produkt AKUPRO oprócz pożądanych szczepów probiotycznych, stanowiących probiotyk posiada także prebiotyk, czyli frukooligosacharydy. Stąd poprawnie należałoby mówić o produkcie SYNBIOTYK lub suplement diety z żywymi kulturami bakterii oraz fruktooligosacharydami.
Katarzyna Gryga
Dietetyk, promotor zdrowego i ekologicznego stylu życia. Prowadzi infolinię Akuna.
Przejdź do produktu