Użytkowniku, zapoznaj się z nasza Polityką Prywatności, zgodnie z RODO dowiesz się z niej jakie dane przetwarzamy, kto jest Administratorem Danych i jakie masz prawa. 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności

zamknij

P jak pszenica, P jak pryszcz?

P jak pszenica, P jak pryszcz?

Pszenica wpływa nie tylko na mózg, jelita, tętnice czy kości, ale również oddziałuje na największy narząd organizmu, czyli skórę.

Skóra jest aktywnym narządem, siedliskiem fizjologicznej aktywności, wodoszczelną barierą, której zadaniem jest chronić organizm przed atakami miliardów obcych organizmów. Ponadto reguluje temperaturę ciała poprzez pot, regeneruje się po zadrapaniach czy ciosach. Zapewnia stałą fizyczną barierę, oddzielającą przed czynnikami środowiskowymi. Skóra stanowi lustro wnętrza organizmu, czyli jest zewnętrznym odzwierciedleniem procesów, które w nim zachodzą od środka.

Pszenica wpływa na nasilanie się objawów starzenia się skóry, obserwowanych w postaci zmarszczek czy zmniejszonej elastyczności. Jednak nie tylko w sprawie przyśpieszania procesu starzenia, ale także w przypadku zdrowia skóry wpływ pszenicy jest ogromny. Reakcja organizmu na pszenicę może uwidaczniać się przez zmiany skórne (drobne podrażnienia, po zagrażające życiu wrzody i gangrenę).


Pryszczata twarz a wpływ pszenicy


Trądzik najczęściej pojawia się między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, towarzyszą mu burzliwe zmiany hormonalne. Dotyczy ponad 80% nastolatków w kulturach zachodnich i do 95% młodzieży w wieku 16-18 lat. Spotyka także osoby dorosłe.
Trądzik jest powszechnym zjawiskiem wśród nastolatków kultur zachodnich, ale nie ma uniwersalnego charakteru we wszystkich kulturach.
Co ciekawe, w niektórych kulturach nie występuje wcale. Przykładem są mieszkańcy wyspy Kitawa w Papui-Nowej Gwinej, prowadzący łowiecko- zbieracki tryb życia lud Ache z Paragwaju, tubylcy z doliny rzeki Purus w Brazylii, afrykańskie ludy Bantu i Zulusi, Japończycy żyjący na Okinawie czy kanadyjscy Inuici – są oni wolni od dokuczliwego trądziku. Zatem czy jest to kwestia odporności genetycznej?


Nic z tych rzeczy. To nie genetyka, a dieta.
Wymienione powyżej populacje jedzą warzywa, owoce, bulwy, orzechy kokosowe, ryby (wyspiarze Kitawa z Nowej Gwinej), mięso zwierząt lądowych, uprawiany maniok, orzeszki ziemne, ryż czy kukurydzę (lud Ache z Paragwaju).
Do najbardziej długowiecznej grupy na naszej planecie zalicza się Japończyków. Dieta Japończyków z Okinawy, aż do lat osiemdziesiątych XX wieku zawierała różnorodne warzywa, bataty czy ryby.

W diecie Inuitów znajduje się mięso fok, ryb, karibu, wszelkiego rodzaju wodorosty, jagody czy korzenie. Afrykańscy Bantu i Zulusi żywią się rodzimymi roślinami jak gujawa, mango czy pomidory, a czasem także rybami lub zwierzyną jeśli uda im się upolować.

Z powyższego przeglądu widać, że konsumpcja pszenicy, cukru czy produktów nabiałowych jest niewielka lub jej całkowity brak.

Z obserwacji badawczych wynikało, że kiedy nastąpił wpływ kultur zachodnich na mieszkańców Okinawy, Inuitów oraz Zulusów i pojawiły się przetworzone skrobie, w postaci pszenicy czy cukrów – pojawił się także trądzik. Co oznacza, że nie ma tutaj genetycznej ochrony, a wpływ diety jest zasadniczy.

Badania wskazują, że węglowodany są czynnikiem wywołującym powstawanie trądziku, poprzez podwyższanie poziomów insuliny. Insulina pobudza uwalnianie w skórze hormonu (IGF-1), który pobudza wzrost tkanki w mieszkach włosowych i w skórze właściwej (warstwa znajdująca się tuż pod powierzchnią). Zarówno insulina jak IGF-1 stymulują produkcję łoju skórnego, oleistej błony ochronnej, która wytwarzana jest przez gruczoły łojowe. Natomiast nadmierne wytwarzanie łoju, połączone ze wzrostem tkanki skórnej, powoduje charakterystyczne wybrzuszone i zaczerwienione pryszcze.

Warto dodać, że poziomy insuliny są najwyższe po spożyciu węglowodanów. Im wyższy indeks glikemiczny ma dany produkt, tym więcej insuliny uwalnia trzustka. Pszenica ma wysoki indeks glikemiczny i powoduje większy wzrost poziomu cukru niż prawie każdy inny produkt. Stąd wyeliminowanie pszenicy ogranicza trądzik (dodatkowo odstawienie produktów mlecznych i przetworzonych węglowodananów tj. chipsy, tortille – także unieruchamiają insulinową maszynerię powodującą powstawanie pryszczy).

Opracowano na podstawie: Davis W., Wheat Belly: Lose the Wheat, Lose the Weight, and Find Your Path Back to Health, 2011.


Katarzyna Gryga
Dietetyk, promotor zdrowego i ekologicznego stylu życia. Prowadzi infolinię Akuna

Powiązane posty: