Użytkowniku, zapoznaj się z nasza Polityką Prywatności, zgodnie z RODO dowiesz się z niej jakie dane przetwarzamy, kto jest Administratorem Danych i jakie masz prawa. 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności

zamknij

Bakteria czy wirus, to kluczowe pytanie

Bakteria czy wirus, to kluczowe pytanie

Infekcje wirusowe czy bakteryjne? Czujesz się fatalnie, masz gorączkę, bóle głowy, stawów, mięśni, jesteś osłabiony i zaczyna Cię męczyć katar i kaszel? Niezależnie od rodzaju infekcji objawy bardzo podobne, jednak pamiętać należy, że od prawidłowego rozpoznania przyczyny zależy efektywne leczenie.

Różnice pomiędzy bakteriami i wirusami

Wirusy to najmniejsze znane formy życia. Są nawet do stu razy mniejsze od bakterii i to dzięki temu mogą łatwiej wnikać do organizmu, nawet przez błony śluzowe. Wirusy lubią chłodne środowisko, a niska temperatura ułatwia im rozpoczęcie ataku.

Wirusy nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Zawsze potrzebują nosiciela i aktywują się dopiero po wniknięciu w organizm. Bakterie wręcz przeciwnie, mogą w dogodnych warunkach rozmnażać się nawet poza organizmem żyjącym.

Wirusy odporne są na leczenie antybiotykami, które są często stosowane w walce z infekcjami bakteryjnymi.

Bakterie atakują organizm od razu, podczas gdy wirusy najpierw szukają dogodnego miejsca w organizmie, żeby zająć komórki, które pod wpływem działania wirusa zaczną go produkować. Wirusy przez długi czas mogą pozostawać uśpione i uaktywnić się dopiero gdy odporność ulega pogorszeniu.

Jak rozpoznać czy objawy chorobowe są wywołane przez wirusy czy bakterie?

Dla niedoświadczonej osoby nie jest to łatwe. Na pierwszy rzut oka rodzaj infekcji można wstępnie odróżnić po temperaturze ciała. Infekcjom wirusowym towarzyszy zwykle stan podgorączkowy lub niewielka gorączka. Choroba wywołana przez bakterie objawia się zazwyczaj wysoką gorączką, która przekracza 38°C. Koniecznie należy jednak pamiętać, że od tej reguły istnieje cała masa wyjątków.

Przy infekcji wirusowej pojawia się ogólne osłabienie i wodnisty katar. Ostry lokalny ból gardła towarzyszący wysokiej temperaturze może oznaczać początki anginy, czyli choroby typowo bakteryjnej.

Jedną z typowych przypadłości są biegunki. Wywoływane są zarówno przez bakterie, jak i wirusy. Często jednak są objawem towarzyszącym innym chorobom – anginie, grypie lub infekcjom uszu. Z uwagi na spustoszenie, które może wywołać biegunka, bardzo ważne jest natychmiastowe reagowanie na nią. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które błyskawicznie się odwodniają, bo to grozi poważnymi powikłaniami.

Powiązane posty: