Użytkowniku, zapoznaj się z nasza Polityką Prywatności, zgodnie z RODO dowiesz się z niej jakie dane przetwarzamy, kto jest Administratorem Danych i jakie masz prawa. 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności

zamknij

Suplement diety. Uzupełnianie niedoborów, to właśnie jego zadanie!

Suplement diety. Uzupełnianie niedoborów, to właśnie jego zadanie!

Częstym tematem pytań są suplementy diety. Pytania na ich temat pojawiają się regularnie. Dzisiaj postaram się krótko przedstawić moje zdanie na ich temat. Niezwykle ważne jest, aby zrozumieć sens i znaczenie suplementów w naszej codziennej diecie. Suplementy, jak sama nazwa wskazuje, to dodatki, które ją uzupełniają. Przeznaczone są dla osób, które chcą utrzymać swoje zdrowie. W zasadzie suplementy są czymś w rodzaju „polisy ubezpieczeniowej od złego odżywiania”. Dają nam gwarancję, że będziemy mieli zapewniony odpowiedni zapas niezbędnych dla zdrowia substancji, których zgodnie z opinią ekspertów brakuje w obecnej diecie i których brak wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

Dlaczego zatem suplementy diety są spożywane głównie przez osoby chore? To paradoks, który musimy wyjaśnić. Osoby zdrowe często popełniają następujący błąd. Dopóki czują, że wszystko jest w porządku, przywiązują znacznie mniejszą wagę do szeroko pojętego zdrowia i nie widzą w tym żadnego problemu. Nie chciałbym wszystkich wrzucać do jednego worka, ale większość populacji myśli podobnie. Często ma tu zastosowanie określenie, że odpowiednią wartość przywiązujemy do tego, za co musimy zapłacić lub w co musimy włożyć znaczący wysiłek. Zdrowie przez większość ludzi traktowane jest jako coś, co z góry im się należy. Przynależy im od narodzin, więc nie przypisują mu odpowiedniej wartości. Dopiero w momencie, w którym zaczynają je tracić doceniają jego znaczenie i przypisują nadają mu odpowiedni priorytet. Na szczęście jest wiele w pełni świadomych osób, które wiedzą, że należy suplementować swoją dietę w sposób ciągły. Aktualnie grupę tę w aż 80% stanowią kobiety, a mężczyźni zaledwie w 20%, choć i to zaczyna się zmieniać, gdyż mężczyźni coraz częściej zaczynają angażować się w zdrowy tryb życia.

Wiele chorób cywilizacyjnych jest efektem zaburzonego poziomu mikro- i makroelementów, witamin, minerałów, enzymów i fitoskładników, nadmiaru cukru, tłuszczu i białka. Bez mikroelementów komórki nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, dlatego wszelkie leczenie bez uzupełnienia brakujących substancji może nie być skuteczne.

To, że niektóre suplementy nie działają, zależy od ich składu, jakości, ilości substancji aktywnych, a także od jakości i pochodzenia półproduktów. Pojedyncze, chemicznie wyizolowane minerały mogą być pomocne, ale w większości przypadków nie mogą działać efektywnie. Co gorzej - nawet mogą zaszkodzić, jeśli w efekcie ich stosowania dojdzie do niedoboru innego minerału lub witaminy.

Kolejnym powodem jest fakt, że oficjalnie zatwierdzona i zalecana dzienna dawka większości składników odżywczych często nie może wywołać pożądanego efektu, ponieważ jest niewystarczająca. To w efekcie daje znacznie większy obszar rynku dla zastosowania produktów chemicznych. Klasycznym przykładem są niskie zalecane dawki witaminy C. Dlatego, ważne jest aby śledzić różne inne źródła informacji po to, aby mieć szeroką wiedzę i móc prawidłowo stosować i suplementy diety.

Warto zwracać uwagę na jakość surowców i zawartość składników aktywnych. Wiele tanich produktów zawiera zbyt mało składników aktywnych. Czy warto zatem wydawać na nie pieniądze?  Jeśli wymieramy zdrowie, to nie warto oszczędzać na jakości. Jeśli sprzedawca jest anonimowy lub masz zbyt mało informacji na jego temat, więc możesz mieć problem ze złożeniem reklamacji, jest krótko na rynku, jego produkty nie mają żadnych opinii, to bądź czujny. Zastanów się czy warto go zamówić, czy warto go spożywać.

Dlaczego zwłaszcza dziś atakuje się ludzi o innych, skrajnych poglądach? Dziś jest trudny czas dla wielu osób. Konflikty obecne są wszędzie… w pracy, w rodzinie. Rozpadają się wieloletnie przyjaźnie i związki. Dlaczego tak się dzieje? Bo docierają do nas ogromną ilość sprzecznych informacji i każdy wierzy w coś innego. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy, że my, ludzie, nie jesteśmy podobni praktycznie w niczym, że każdy z nas jest unikalną jednostką we wszechświecie. Właśnie dlatego, że nie jesteśmy podobni, dochodzi do tych podziałów - nawet w rodzinach.

Czujemy się zagrożeni, bo komuś udało się zasiać ziarnko niepewności, bo ktoś spowodował, że w innych ludziach widzimy jakieś zagrożenie, tylko dlatego, ze maja inne zdanie. Negatywne emocje są zawsze silniejsze od rozumu. Gdziekolwiek dziś idę, ludzie pytają mnie, jakie jest moje zdanie na temat szczepień, na temat wojny w Ukrainie itd. Problem polega na tym, że jeśli rozmówcy nie podoba się moja odpowiedź, natychmiast dostaję etykietkę nienawistnika. Odmienne zdanie często oznacza utratę przyjaciela, ale brak jakiejkolwiek reakcji nie jest lepszy. Jest jednak, jeszcze jedna, trzecia opcja - wspólne spojrzenie na fakty. Niestety, w chaosie związanym z informacjami w internecie niełatwo jest dziś znaleźć dobre i jednoznaczne informacje.

Wróćmy jednak do pierwotnego tematu, a są nim suplementy diety. Powtórzę to, co powiedziałem na początku: charakteryzują się one swoją nazwą, czyli uzupełniają to, czego może nam w diecie brakować. Nie są lekami, ale znacząco wspierają nasze zdrowie, ale jeśli będziemy je przyjmować regularnie, bo o dietę należy dbać każdego dnia.  

W dzisiejszych żywności brakuje wielu składników odżywczych, czy to witamin, minerałów, enzymów czy czegokolwiek innego. Pijemy mało wody, choć tutaj możemy zaobserwować tendencję wzrostową i ważne jest abyśmy w pełni skupili się globalnie nad cyklem naszego życia. Przeanalizowali, jak wygląda on każdego dnia, bo właśnie z tych dni składa się nasze życie.

 Źródło:
"O potravinových doplňcích s doktorem Bertíkem"